Маркетингова стратегія і в чому її важливість
Ті, хто з нами уже працює або чув про наші підходи, знають, що БО ШО — агенція нетипова. І коли ми говоримо, що заходимо в компанію як маркетологи, то займаємось не лише чимось воздушним і надихаючим. Ми починаємо прослуховувати записи дзвінків відділу продажу, вводити шаблони дій [патерни], змінювати страви на кухні ресторанів. Якщо в тебе був напрям B2B, то ми можемо пропушити B2C і допомогти підігнати під це всю базу.
І якщо ти з тих маркетологів, які наслухались класних тренінгів про те, що маркетинг — це про красиво, і зараз собі думаєш: "якого біса вони туди лізуть, кляті маркетологи на стероїдах" — то за нашою старою традицією закривай оченята і прогортуй, коли розрив шаблонів буде литись через край. А ще вкінці ми відео прикріпимо про маркетингові стратегії — буде шо слухати перед сном, головне, щоб кошмари не снились, ги-ги.
Отже, навіщо ми це все робимо? Бо розумні і не сором’язливі. Чим крутіший у тебе партнер, тим більше він тобі поможе в бізнесі. І якщо твій маркетолог окриляє твій бізнес гарними картинками і чимось прекрасним, то БО ШО працює зі стратегіями — там цифри, філософія та ріст.
Перш ніж говорити конкретно про стратегії як про посібник із просування, обговоримо, де в системі координат ця стратегія має знаходитись.
Існує багато різних теорій і термінів про те, що таке місія, візія, мета, позиціювання тощо. У різних книжках часто по-різному називають одні й ті ж речі, тому пропонуємо в цій статті користуватись схемою Джима Коллінза, американського бізнес-консультанта, письменника та дослідника [так пише Вікіпедія]. Якщо тобі саме така термінологія не буде подобатись — сміливо змінюй її в своїй компанії, бо вона твоя, і там ти визначаєш правила.
Отже, даємо базу, що має бути в компанії перед тим, як з’явиться стратегія просування або маркетингова стратегія:
Згенеровано ШІ
Цінності компанії — вони мають йти від власників. Колись ми в БО ШО думали, що це фігня і цей пункт можна пропустити. Але потім попалились — і почало вилазити. Тому готові допомогти тобі, якщо нічого в голову не лізе, а залучити нових клієнтів треба вже.
Мета компанії — визначається один раз на покоління. Тобто, якщо ти передаш бізнес дитині, вона може мету переглянути. З цим БО ШО також може допомогти. Мета має відповідати на питання "Чому це важливо" — і якщо у тебе така відповідь є, то і мета є.
Місія компанії — визначається на 20–30 років і змінюється, коли місію буде реалізовано.
Стратегія — визначається на рік [про неї якраз ми і будемо говорити сьогодні детальніше].
Тактика — коригується постійно.
Для кращого розуміння пропонуємо розглянути це все на прикладі БО ШО.
Цінності
- Ефективність понад усе.
Жодної роботи заради процесу. Ми беремося лише за те, що може принести результат. - Співпраця з розумними людьми.
Наші ідеї краще працюють у середовищі тих, хто мислить. Це стосується і команди, і партнерів [клієнтів]. - Ми не наслідуємо — ми створюємо.
Нам нецікаво повторювати чи адаптувати. Ми йдемо своїм шляхом. І допомагаємо знайти такий шлях іншим. - Поважай — і будеш поваженим.
У нас є структура, але немає зверхності. Людське ставлення — понад будь-які посади. - Свобода дій = сильні результати.
Ми не обмежуємо людей рамками. Ми створюємо умови, де кожен може проявитися на максимум. - Постійний розвиток.
Інвестуємо в команду, щоб ставати кращими для клієнтів. - Ми — як лікарі для бізнесу.
Не просто виконуємо задачі, а діагностуємо, консультуємо і ставимо проєкти на ноги. - Компанія → Команда → Партнери.
Так, саме в такій черговості. Бо якщо компанія сильна, команда щаслива — виграє і партнер. - Можливість бути інакшим.
У кожного свій стиль, свій шлях і своє “інакше”. Ми допомагаємо знайти його — як для працівника, так і для бренду.
Мета
Зробити маркетинг ефективним.
Місія
Загалом місії компанії бувають різними. Згідно з тим самим Коллінзом, місії бувають:
- Орієнтовані на результат — компанія ставить мету і рухається до неї.
- Протистояння ворогу — визначаєш собі жертву і працюєш на те, щоб викинути її з ринку.
- Орієнтир для зростання — визначаєш свій ідеал і прагнеш повторити його чи її успіх.
- Зростання зсередини — це коли ти трохи загнався, і треба змінитись тобі і всій компанії, щоб знову сісти в сідло.
Признаємось чесно: ми не будемо розповідати про нашу місію. Але скажемо, що ми її відкоригували після року існування компанії. Спочатку вона в нас була орієнтована на результат, але команда виявилась надзвичайно амбітною, тому вирішили знайти ще й умовних ворогів і посунути їх з ринку.
Як ви вже певно здогадались, наша ефективна маркетингова стратегія теж залишиться тільки нашою. Бо це конфіденційна інформація, і ми не хочемо відкривати карти перед потенційними конкурентами. Але вона у нас є. І в перший рік роботи ми дозволили собі відійти від неї ненадовго, але дуже швидко стало боляче — і ми повернулись.
Як зрозуміти, що тобі потрібна стратегія прямо зараз?
Згенеровано ШІ
- Ти каждий день, каждий, вигадуєш нову ідею, але воно не працює.
- Команда не відстрелює, шо взагалі відбувається і шо ти хочеш.
- Бюджети зливаються в таргет, який "шось не зайшов".
- У тебе є сайт, але ніхто не знає, нашо він.
- У тебе немає сайту, і ти теж не знаєш, нашо він.
- Кожен новий менеджер починає все з нуля.
- Тобі важко коротко пояснити, чим твій бізнес кращий за інші.
- Кожен поважаючий себе новий маркетолог домальовує в дизайні шось своє.
- Пробуєш все по-трохи, але не працює нічого.
Що таке маркетингова стратегія?
Маркетингова стратегія — це не таблиця в Excel і не презентація на 60 слайдів. Це чітке розуміння:
- хто ти,
- для кого ти,
- чому вони мають тебе обрати,
- що ти робиш, щоб про це дізнались,
- які загрози твоєму існуванню і як їх уникнути,
- який у тебе архетип — і ще багато всього.
Звучить як звернення до психолога, правда? А цим займаються маркетологи. І щоб здійснити стратегічне планування, необхідно:
- Здійснити аналіз ринку. Ми знаємо історії, коли аналіз ніхто не робив, відкривався під носом у великого конкурента і закривався — бо не врахував багатьох факторів.
- Дізнатись, хто твоя цільова аудиторія [ЦА]. Якщо бізнес уже працює, БО ШО завжди пропонує зробити опитування, щоб зрозуміти болі твоїх клієнтів і хто ці клієнти взагалі. Це мінімальний маст-хев. Часто власники бізнесу думають, що ЦА одна, а виявляється — інша. А такі помилки коштують дорого.
- Визначити свої конкурентні переваги. Що ти можеш дати своїй ЦА такого, чого не дадуть інші? SWOT-аналіз тоже треба би було.
- Затвердити позиціювання бренду [тобто хто ти є на ринку, чим відрізняєшся і яку роль граєш у житті клієнта]. Сюди входить і digital-маркетинг [онлайн-просування: соцмережі, сайт, реклама], і PR-заходи, і частково бренд-стратегія [тобто вся система сприйняття бренду: тон, візуал, стиль], адже потрібен логобук, а краще гайдлайн чи брендбук, і ще купа всяких штук.
- Маркетинговий план або план дій — це вже конкретні заходи з датами і бюджетами, які треба зробити. Ми в БО ШО робимо такий план вкінці кожної стратегії.
Умовно, якщо ти продаєш косметику: твоя стратегія — це не “гарний інстаграм”. Це коли ти розумієш, що твій клієнт — чоловік 35+, якому не хочеться соромитись, що він користується кремом. Ти вибудовуєш меседж “нічого зайвого, тільки робоче”. Запаковуєш це в архетип Дослідника. І будуєш маркетинг навколо впевненості, а не краси. Це ще не вся стратегія, але вже видно напрям.
Чому ми на початку статті пожартували, що ми — маркетологи на стероїдах?
Бо ми робимо набагато більше, ніж є в цьому списку. Починаючи від допомоги з місією, метою та цінностями, до визначення загроз, диверсифікації доходів, часом — реорганізації роботи команди. Тобто маркетингова стратегія від БО ШО — це більше, ніж маркетинг. Фактично — це вступ у бізнес-стратегію підприємства. А часто — і єдина стратегія компанії взагалі.
Навіщо це все?
Якщо в тебе була сила волі і достатньо цікавості, щоб дочитати до кінця — і в тебе виникло це питання, відповідаємо:
- Чітка інструкція для бізнесу зменшує витрати і мінімізує хаос.
- Команда розуміє, куди всі рухаються, а власник — хто пасе задніх.
- Ти розумієш свою ЦА і правильно впливаєш на неї.
Хто відповідає за дотримання маркетингової стратегії?
Керівник компанії. Той чи та, за ким фінальне рішення. Не гендиректор, не HR, не CMO. Наш досвід чітко показує: якщо керівник не дотримується правила — його не дотримується ніхто. А маркетингова стратегія і є набором правил.
Чи може бізнес існувати без стратегії?
Згенеровано ШІ
Може. Але недовго. На старті все тримається на ідеї, впертості й ентузіазмі. Але потім — вигорання, відтік кадрів, стагнація. У кращому випадку — топтання на місці. У гіршому — тебе з’їдає той, у кого стратегія є.
Найяскравіший приклад — місцеві магазини. Вони просто продають, без стратегії. Але коли заходить мережа — місцевий магазин зникає. Бо стояти на місці в бізнесі — це смерть. Як казали у фільмі "Хмарний атлас": "Слабкий помирає, бо сильний пожирає".
Тому пропонуємо бути сильними. І працювати з БО ШО. Ми допоможемо. Головне — бути готовим, що працювати треба буде багато.
Стратегія VS нові ідеї
Керівників умовно ділять на дві категорії: творці-інноватори та систематизатори. Перші — завжди в пошуках нового. Другі — зміцнюють фундамент.
Творці можуть забити на стратегію. У таких компаніях часто нема брендбуку, або є, але його ніхто не читає. Яскравий приклад — Джобс у Apple, який познімав вентилятори з комп’ютерів бо вони голосно гуділи — і компʼютери почали перегріватись. Відповідно компанія зазнала збитків.
А систематизатори — дотримуються стратегії до останньої крапки. Як Kodak, яка не прийняла цифрову камеру, яку розробили її ж працівники, і програла Sony. Стратегії не можна триматись сліпо. Вона — жива. Як лід — має форму, але реагує на температуру.
Останній ривок — штучний інтелект. Нові правила гри. Ігноруєш — залишаєшся позаду. Тому й творчим людям треба пояснювати: стратегія — це не клітка. Це льодовий каток. Ходи, викручуй, блищи, катайся — але не вилітай на дорогу.
Ти можеш:
- Працювати без стратегії і згоріти через 2 роки
- Писати її самостійно, бо ти бетмен чи жінка кішка
- Або звернутись до BO SHO — і ми зробимо все красиво, глибоко й трохи боляче. Бо реальні зміни — це завжди трохи стрес.
Джерело: https://www.youtube.com/@BOSHO.AGENCY
Читай також:
- Як штучний інтелект трансформує маркетинг
- Як виміряти ефективність SMM
- Чому бізнесу потрібен брендбук
- Як малому бізнесу конкурувати з великими гравцями на ринку